Napisz do nas

Na czym polega praca spawacza?

Spawanie to jedna z fundamentalnych technik stosowanych w wielu dziedzinach przemysłu, której specjaliści są niezastąpieni. Czym na co dzień zajmuje się spawacz? Na jakie zarobki może liczyć i na które zagrożenia musi uważać? Odpowiadamy!

Spawanie, czyli podstawowy proces przemysłowy

Spawanie to proces, w którym łączy się ze sobą materiały, zazwyczaj metale lub termoplastyki, poprzez topienie krawędzi oraz dodawanie materiału spajającego, który pod wpływem ciepła łączy się z materiałami bazowymi. Metody spawania różnią się w zależności od rodzaju materiałów, jakie mają zostać połączone, jak również od konkretnych wymagań projektu. Współczesne spawarki, służące do przeprowadzania tego procesu umożliwiają precyzyjne i trwałe łączenie metali w różnych warunkach.

Wykorzystywanie spawania jest wszechobecne w wielu dziedzinach przemysłu. Mosty, samochody, statki, budynki, rurociągi – to tylko kilka przykładów konstrukcji, które zawdzięczają swoją wytrzymałość i trwałość technice spawania. Spawacze odgrywają kluczową rolę w procesie produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku, ale także bardziej specjalistycznych dziedzinach, takich jak sektor lotnictwa czy energetyki. Bez odpowiedniej techniki spawania wiele współczesnych konstrukcji byłoby niemożliwych do wytworzenia.

Obowiązki spawacza w miejscu pracy

Obowiązki spawacza w miejscu pracy są zróżnicowane i wymagają zarówno precyzji, jak i gruntownej wiedzy. Po pierwsze, spawacz musi dokładnie zrozumieć rysunki techniczne i specyfikacje projektu, by wiedzieć, gdzie i w jaki sposób ma połączyć dane elementy. Przed rozpoczęciem procesu spawania specjalista przygotowuje także powierzchnię, co może obejmować czyszczenie, szlifowanie lub wycinanie.

Kolejnym ważnym obowiązkiem jest właściwy dobór metody spawania i parametrów pracy, co jest kluczowe dla osiągnięcia odpowiedniej wytrzymałości i jakości połączenia. Spawacz musi bacznie monitorować proces, aby zapewnić jednolite i trwałe połączenie materiałów. Bezpieczeństwo jest również priorytetem – spawacz musi używać odpowiednich środków ochrony osobistej, takich jak maski, rękawice i fartuchy, oraz dbać o regularne przeglądy i konserwację sprzętu. Na koniec warto dodać, że rola spawacza często wymaga współpracy z innymi specjalistami, takimi jak projektanci czy inżynierowie, aby zapewnić, że prace są wykonane zgodnie z wymogami i standardami branżowymi.

Praca spawacza – zagrożenia

Praca spawaczy, mimo satysfakcji z dobrze wykonanego zadania i udziału w często pasjonujących projektach, niesie ze sobą szereg zagrożeń. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest wysoka temperatura i iskrzenie podczas procesu, które mogą prowadzić do oparzeń. Promieniowanie UV emitowane podczas procesu może uszkodzić oczy, jeśli nie zostaną odpowiednio osłonięte, co niesie ze sobą konieczność noszenia maski spawalniczej.

Inhalacja dymów i gazów spawalniczych bez odpowiedniej wentylacji może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak choroby układu oddechowego. Długotrwałe narażenie na hałas może wpływać negatywnie na słuch. Dodatkowo spawacze często pracują w trudnych warunkach, na wysokościach lub w ciasnych przestrzeniach, co zwiększa ryzyko wypadków. Niezbędne są więc odpowiednie szkolenia i środki ochrony, aby zminimalizować te ryzyka.

Zarobki na stanowisku spawacza w 2023 roku

Średnie zarobki spawacza w Polsce w 2023 roku wynoszą około 5 000 zł brutto miesięcznie. Pensja może jednakże różnić się znacząco w zależności od doświadczenia, umiejętności, rodzaju spawania oraz miejsca pracy.

Dla przykładu spawacz z doświadczeniem w pracy na budowie może zarabiać nawet 10 000 zł brutto miesięcznie. Spawacz, który posiada uprawnienia do łączenia bardziej specjalistycznych rodzajów stali, może zarabiać jeszcze więcej. Duże znaczenie odgrywa również wielkość miasta, w którym mieści się zakład pracy.

Zarobki spawacza mogą się również różnić w zależności od rodzaju spawania. Spawacze, którzy wykonują spawanie podwodne, mogą osiągać zarobki kilkunastu tysięcy miesięcznie.

Podsumowując oto kilka czynników, które mogą wpływać na zarobki spawacza:

  • doświadczenie,
  • umiejętności,
  • rodzaj spawania,
  • miejsce pracy,
  • uprawnienia.